Tylko dla orłów

Podczas drugiej wojny światowej na niemieckim terytorium rozbija się angielski samolot. Niemcy pojmują jedynego ocalałego - amerykańskiego generała. Niemcy nie zdają sobie sprawy, źe schwytany generał posiada wszelkie informacje dotyczące plany inwazji aliantów. Anglicy decydują, iż nie można pozwolić, aby generał mógł ujawnić jakichkolwiek informacji dotyczących inwazji na Normandię. Powołana zostaje specjalna grupa, której zadaniem jest uratowanie więzionego generała. Podczas zrzutu grupy na terytorium wroga ginie jeden z uczestników. jednocześnie okazuje się, ze misja jest o wiele bardziej skomplikowana...
film.onet.pl

Ciekawostki dotyczące filmu oraz wpadki

  • Alistair MacLean najpierw napisał rękopis scenariusza, który dopiero później został przetworzony na powieść. Dlatego też film ściśle odzwierciedla książkę, gdyż jest jego wierną adaptacją.

     

     

  • Clint Eastwood niechętnie zgodził na otrzymanie niższej od Burtona gaży za film, przekonała go jednak kwota
    800,000$.

     

     

  • Podczas kręcenia jednej ze scen akcji doszło do poważnego wypadku, w którym silnie poparzeni zostali producent Elliott Kastner i reżyser filmu Brian G. Hutton.

     

     

  • Zdjęcia realizowano w Bawarii w Niemczech; Borehamwood Studios w Borehamwood w hrabstwie Hertfordshire w Anglii; Ebensee w Austrii; Lofer w Salzburgu w Austrii; MGM British Studios w Borehamwood w hrabstwie Hertfordshire w Anglii; w mieście Salzburgu w Austrii; lotnisku Samedan w Samedan w Kantonie Graubünden w Szwajcarii oraz w zamku Schloss Werfen w Salzburgu w Austrii.

     

     

  • Pokazany w filmie Junkers 52, został wypożyczony od szwajcarskiedo lotnictwa wojskowego, gdzie był one wówczas nadal eksploatowany. Szwajcarscy trenerzy lotnictwa grali również pilotów "niemieckich myśliwców".

     

     

  • Incjatorem nakręcenia tego filmu był Richard Burton, któtego syn chciał obejrzeć tatę w dobrym, staromodnym filmie przygodowym. Burton zwrócił się z tym pomysłem do producenta Elliotta Kastnera, który z kolei wciągnął do tego projektu pisarza Alistaira MacLeana. Wiele powieści Alistaira MacLeana było wówczas ekranizowanych, ale Kastner przekonał MacLean do napisania całkiej nowej historii, na co ten przystał i sześć tygodni później dostarczył skrypt scenariusza.

     

     

  • Pokazywany w filmie "Zamek Adler", był to tak naprawdę znajdujący się w Austrii "Schloss Hohenwerfen". Podczas realizacji filmu zamek ten był używany jako obóz treningowy austyjackiej policji. W pobliżu zamku Hohenwerfen, nie było jednak kolejki linowej i wszystkie sceny, w której ona występowała były kręcone gdzie indziej.

     

     

  • Mimo, iż Clint Eastwood był znany z tego, że często w swoich filmach grał postacie gwałtowne, nadużywające przemocy i często sięgające po broń, to jednak właśnie w tym filmie grany przez niego Porucznik Morris Schaffer, zabił więcej ludzi, niż jakikolwiek grany przez niego wcześniej bohater filmowy.

     

  •  

    filmweb.pl

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Created by Thiago. D-day © 2006. Wszelkie prawa zastrzeżone